Czym jest NOCHAL?

NOCHAL jest systemem lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych. Składa się z czujników mierzących poziomy pyłów zawieszonych i strony internetowej prezentującej ich stężenie.

Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 a także temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest w tablicę LED, prezentującą średnią wartość PM10. Komunikacja czujnika ze stroną nochal.pl możliwa jest za pomocą połączenia WiFi lub GSM.

Na stronie nochal.pl można sprawdzić aktualne oraz historyczne wartości poziomów zanieczyszczeń – prezentowane są one za pomocą wykresów. Parametry wyświetlane na stronie nochal.pl aktualizowane są wartością średnią co 15 minut.

Głównym zadaniem systemu jest odpowiedź na pytanie, czy lokalnie, w miejscu zamontowania czujnika, zachodzą dobre warunki do np. spacerów, zabawy z dziećmi czy uprawiania sportu. Zakłada się, że "grubszy" pył PM10 opada w promieniu do dziesięciu wysokości dymiącego komina. Powstaje więc pytanie, czy czujniki Stacji Wojewódzkiej oddalonej o kilometr lub dwa od boiska, czy placu zabaw "zauważą", że sąsiad właśnie rozpalił w piecu, lub że ogrzewa mieszkanie niskiej jakości paliwem np. mułem czy flotem? Myślę, że jedynym rozwiązaniem umożliwiającym właściwą w takim przypadku ocenę stanu powietrza jest umieszczenie urządzenia pomiarowego w miejscu, w którym np. bawią się dzieci, czy trenują dorośli. Najlepiej, by urządzenie pomiarowe było jednocześnie wyposażone w tablicę świetlną, na bieżąco prezentującą wyniki. W moim zamyśle system nochal może być uzupełnieniem systemu wojewódzkich stacji monitoringu jakości powietrza.

Wynik wyświetlany na tablicy świetlnej jest wartością średnią z poprzednich 15 minut, ktora aktualizowana jest co 1 sekundę. Parametry wyświetlane na stronie nochal.pl aktualizowane są co 15 minut. Kolor wyświetlanej wartości na tablicy jest zależy od poziomu pyłu zawieszonego PM10. Do 50μg/m3 wartość wyświetlana jest w kolorze zielonym, w przedziale 51-100μg/m3 w kolorze pomarańczowym, a od 101μg/m3 w kolorze czerwonym.

Producent zastosowanego elementu pomiarowego deklaruje maksymalny błąd pomiaru na poziomie 15% plus ±10ug/m3.

Od paru lat mieszkam w Rybniku i w okresie zimowo-wiosennym nie raz odczułem na własnej skórze (to znaczy w nosie), iż jakość powietrza w mieście czasami pozostawiała wiele do życzenia. Choć projekt NOCHAL nie rozwiązuje problemu, to pozwala ułatwić życie w takiej sytuacji. Dodatkowo, mam również nadzieję, że zwróci uwagę na istotny problem. Może parę osób zawaha się i nie wrzuci do swojego pieca śmieci?

Mam to szczęście, że mieszkam niedaleko Rybnickiego Stadionu Lekkoatletycznego przy ulicy Żużlowej, ponieważ jest to naprawę dobre miejsce do biegania. Nie tylko ja tak myślę, gdyż na nasz Stadion przychodzi i przyjeżdża wiele osób. Wszystko było fajnie do momentu rozpoczęcia sezonu grzewczego. Pewnego sobotniego wieczoru poszedłem pobiegać i poczułem, że "coś" znajdowało się w powietrzu. Mój zmysł powonienia dość szybko przyzwyczaił się do nowej sytuacji i… biegałem dalej. W domu, przypadkowo wąchając ubranie, wyczułem wyraźny zapach dymu, więc pomyślałem, że po prostu wystarczy je wyprać. W kolejną sobotę, tym razem przed bieganiem, strój ponownie został wyprany. Niestety, po bieganiu czyste ubranie znów śmierdziało, jak gdybym przy niekorzystnym wietrze siedział przy ognisku. Opisana wyżej sytuacja spowodowała moje zainteresowanie tematem czystości powietrza. Po niedługiej chwili szukania w sieci znalazłem artykuł na rybnik.com.pl, z którego dowiedziałem się, że w Rybniku działa Stowarzyszenie CRIS. Od dłuższego czasu zajmuje się ono problemem powietrza i wypożyczyło profesjonalny pyłomierz za ponad 40 tys. złotych. Jako że pasjonuję się elektroniką i pracuję jako konstruktor, pomyślałem, że miernik pyłów nie może być aż tak drogi i zacząłem szukać tańszych alternatyw. Tak właśnie narodził się pomysł na system lokalnego monitorowania jakości powietrza - NOCHAL.

Nawiązałem kontakt z członkiem Stowarzyszenia CRIS, Emilem Nagalewskiem, który zainteresował się moim pomysłem. W efekcie wywiązała się ciekawa współpraca, która zmotywowała mnie do realizacji tego projektu.

Dzięki uprzejmości Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Rybniku, pani Mirelli Krakowczyk, przed umieszczeniem pierwszego czujnika na Stadionie Lekkoatletycznym przeprowadziłem badanie porównawcze mojego urządzenia z Wojewódzką Stacją Pomiarową przy ulicy Borki w Rybniku. Badanie porównawcze zostało przeprowadzone w dniu 29 grudnia 2016, NOCHAL był umieszczony w odległości około 30m od czujnika referencyjnego. Wyniki przeprowadzonego testu prezentuje wykres poniżej:

Wykres porównanie NOCHAL-Borki

Wojewódzkie stacje monitoringu jakości powietrza pełnią bardzo ważną funkcję w krajowym systemie ostrzegania o zagrożeniach spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Za pomocą bardzo dokładnych metod pomiarowych sprawdzają jakość powietrza na podstawie wielu parametrów. Jedyną wadą Stacji Wojewódzkich jest ich mała liczba, która wynika z wysokiej ceny. Wyniki uzyskane dzięki ich pracy pozwalają dokładnie określić statystyczne parametry powietrza w danym mieście, jednak nie są w stanie ocenić lokalnej sytuacji stanu powietrza nad każdym boiskiem czy placem zabaw.
Mając wiedzę o aktualnych poziomach steżeń pyłów zawieszonych, możemy łatwiej zadbać o nasze zdrowie.